Myrtle Jones (1897 - 2009)

Téměř 112 let se dožila Jihoafričanka, která se narodila v době britského impéria a dvakrát za svůj život viděla Halleyovu kometu. Milovala pečení, nikdy v životě neřídila auto a až do 109 let byla schopná žít naprosto samostatně. Její rada? Jedno jablko denně - a nepotřebujete lékaře. Jednu cibuli denně - a nebudete vědět, co je to rýma.

Shigechiyo Izumi (1865 - 1986)

Nad datem narození tohoto Japonce panují pochybnosti, pokud se však skutečně narodil roku 1865, dožil se neuvěřitelných 120 let. Pracoval jako zemědělec na farmě s cukrovou třtinou. Svoji dlouhověkost přisuzoval "bohům, Buddhovi a Slunci". V životě nezastával zdravý přístup, který se mnohdy s dlouhověkostí bezpodmínečně spojuje. Velmi rád pil šoču, japonskou pálenku z rýže, a kouřil celý život až do svých 70 let. Poté, co zemřel na zápal plic, vyrojily se pochybnosti o jeho rodném listě a tvrzení, že se Izumi narodil roku 1880. I kdyby byly pravdivé, dožil by se 106 let a stále by patřil mezi nejdéle žijící osoby v historii.

Fred Hale (1890 - 2004)

Američan, který patří mezi deset potvrzených nejdéle žijících mužů na světě. Narodil se v době, kdy na americké vlajce bylo jen 43 hvězd, pracoval jako včelař a pošťák. Až do svých 103 let žil bez pomoci ostatních, poté se přestěhoval ke svému nejmladšímu synovi. Měl na svůj věk výjimečně dobrý zrak a rozhodně i chuť do života.

Po oslavě 95. narozenin cestoval procestoval více zemí, než někteří procestují za celý svůj život. Navštívil Japonsko a na zpáteční cestě se zastavil na Havaji, kde si vyzkoušel i surfování. Procestoval i Evropu. V Guinnessově knize rekordů je zapsán i jako nejstarší člověk s řidičským průkazem. Řízení se vzdal až v 108 letech, protože mu údajně lezli na nervy pomalí řidiči. A recept na dlouhověkost? Každý den trochu pylu a medu a občas k tomu i štamprli whisky.

Maria de Jesus (1893 - 2009)

Narodila se v Portugalsku, dočkala se svých prapravnoučat a v úctyhodném věku 115 let se na 37 dní stala nejstarším žijícím člověkem na Zemi. Podle svých slov byla jen jednou v nemocnici a po celý život pracovala na venkovské usedlosti. Ačkoliv v posledních letech svého života měla problémy se zrakem a sluchem, stále si - jako celý život - ráda užívala slunce, koupelí a nejraději k jídlu měla rýžový nákyp a zmrzlinu. Za svůj život nikdy nekouřila a nepila alkohol ani kávu. Měla ráda zeleninu a vyhýbala se masu kromě ryb.

Vypočítejte si datum a čas Vaší smrti Naděje dožití českých žen je 81,4 let, českých mužů 75,8 let. Jak dlouho však budete žít vy, Vám statistiky nepoví.
Kolika let se dožijete? Zjistěte, čím si možná dnes nevědomky zkracujete život. Změna pro Vás může být nepříjemná, pro začátek lepšího životního stylu je ale nutná.
Smrtka