Co zkracuje a prodlužuje život?

Asi všichni víme o tom, že známé neřesti jako cigarety snižují naději dožití vysokého věku. Silní kuřáci přicházejí kvůli svému zlozvyku v průměru o 10 let života, kouřením si zvyšují náchylnost i k zdánlivě nesouvisejícím chorobám, nemluvě o vynaložených finančních výdajích.

Jakým způsobem si prodloužit život?

Pořiďte si domácího mazlíčka (+ 2 roky)

Majitelé psů, koček a dalších domácích mazlíčků méně často navštěvují svého lékaře a je u nich nižší pravděpodobnost vzniku deprese nebo alergie.

Je prokázáno, že mazlení se s mazlíčky a dokonce i jejich samotná přítomnost snižuje vysoký krevní tlak a rychlý tep srdce a tím nepřímo snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Mějte z okna hezký výhled (+ 2 roky)

Bylo zjištěno, že pacienti nemocnice, kterým byly přiděleny pokoje s hezkým výhledem na krajinu, se zotavili rychleji a byli propuštěni dříve nežli ti, kteří se koukali na cihlovou zeď. Pokud není takový výhled možný, prospěšné jsou i obrazy, fotky a květiny.

Milujte se (+ 4 roky)

Sex je prospěšná věc! Muži, kteří mají pravidelný orgasmus, mají dvakrát nižší pravděpodobnost, že zemřou předčasně z jakékoliv příčiny, obzvláště ale kvůli srdečním chorobám. To samé se v menší míře týká i žen - pravidelný a uspokojující sex i u nich snižuje riziko srdečních nemocí.

Svatba (+ 7 let)

Oddané páry obecně přežívají jejich rozvedené, ovdověné a svobodné protějšky. Průzkum z Kalifornie zjistil, že lidé, kteří se nikdy neožení nebo nevdají, mají o dvě třetiny větší šanci, že zemřou předčasně. Páry žijící v manželském svazku mají méně finančních problémů a jsou méně často nemocní.

Buďte šťastní (+ 9 let)

Ti, kteří na život pohlížejí z jeho lepší stránky, se chovají zdravěji než lidé, kteří vidí vše negativně. Častěji se zapojují do společenského života a více cvičí. Optimismus také pomáhá rychlejšímu zotavení se z nemoci i zranění.

Vypočítejte si datum a čas Vaší smrti Naděje dožití českých žen je 81,4 let, českých mužů 75,8 let. Jak dlouho však budete žít vy, Vám statistiky nepoví.
Kolika let se dožijete? Zjistěte, čím si možná dnes nevědomky zkracujete život. Změna pro Vás může být nepříjemná, pro začátek lepšího životního stylu je ale nutná.
Smrtka